Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

17 maja 2022 r.
12:49

Po prawie stu latach zabytkowy dworek zaczyna nowy etap

29 0 A A

Dwory są dwa, jeden w Ciechankach koło Łęcznej, drugi na Białorusi – w Hruszówce. I choć dzieli je 370 km, to połączył je wspólny projekt i dotacja na generalny remont. Po latach zapomnienia wraca do nich życie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze kilka lat temu niewielu by pomyślało, że znajdujący się w opłakanym stanie dworek rodziny Lachertów w Ciechankach może wyglądać tak, jak wygląda teraz, po zakończonym waśnie remoncie. Wszystko pachnie nowością, na dole szykowanej jest miejsce pod izbę pamięci, oficjalne spotkania, odsłonięto też ukryte za warstwą tynku płaskorzeźbę Matki Boskiej i modernistyczny fresk. Na górze jest pracownia rysunku i komputerowa. Wszystko gotowe na przyjęcie gości.

– Dworek przejęliśmy w 2005 roku od Skarbu Państwa od razu z bagażem, bo mieszkało tu osiem rodzin byłych pracowników POM Ciechanki – mówi Adam Grzesiuk, wójt gminy Puchaczów, na terenie której stoi dworek. W poniedziałek mógł się pochwalić efektem prowadzonego tu od kilku lat remontu. Ale żeby w ogóle o nim myśleć, gmina musiała najpierw znaleźć nowe miejsce dla mieszkańców. W 2015 roku postawiła budynek socjalny, do którego przeniosły się rodziny dworku.

Szansa na większe pieniądze na remont zabytku pojawiła się w 2016 roku w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Trzeba było jeszcze znaleźć partnera pod drugiej stronie granicy. Został nim dworek Rejtanów na Białorusi w obwodzie brzeskim. – W sumie dostaliśmy około 10 mln złotych podzielonych po połowie na każdy dworek – dodaje wójt.

Co teraz będzie się tutaj działo? – Oba obiekty staną się centrum spotkań kulturowych młodzieży z Polski i Białorusi i dla wszelkiego rodzaju grup twórczych. Już były spotkania architektów, architektów zieleni i historyków. Mamy salę projektową dla młodych architektów, internetową, będzie też izba pamięci, a potem czeka nas rewitalizacja parku otaczającego dworek, którą zaczniemy od oceny dendrologicznej – mówi Adam Grzesiuk. Dzięki pieniądzom z projektu w pobliżu dworu powstała też kilkukilometrowa ścieżka rowerowa, a na miejscu do wypożyczenia są rowery.

Centrum wiejskiej aktywności

Dwór Lachertów powstał w latach 20-lecia międzywojennego. Wacław Lacher już w 1910 roku kupił w Ciechankach ziemię, a rodzina zaczęła przyjeżdżać tu na wakacje. Ostatecznie sprowadzili się tutaj w 1918 roku, uciekając z Moskwy przed rewolucją bolszewicką. – Majątek liczył 600 ha, były to pola orne, lasy i łąki nadwieprzańskie, a gospodarstwo specjalizowało się m.in. w produkcji buraków cukrowych, a także hodowli zbóż, czy koni – wylicza Bożena Warzyszak, nauczycielka i regionalistka z Ciechanek, doskonale znająca historię i rodziny Lachertów, i samego dworku. W 1924 roku zaczął budować go Wacław – przedsiębiorca, filantrop, człowiek sukcesu należący do ówczesnej elity finansowej. Projekt wykonał zaś jego syn Bogdan, architekt modnego wówczas modernizmu. Był studentem 3. roku architektury, a wymyślony przez niego dworek jest połączeniem staropolskiej tradycji z nowoczesnością.

Lachertowie byli wielkimi społecznikami i dbali o miejscową ludność. W Ciechankach Wacław postawił szkołę, założył szkółkę rolniczą i gdzie tylko mógł szerzył postęp. – Dzięki niemu miejscowość zawsze była krok do przodu przed innymi wsiami, bo Lachertowie ciągle wprowadzali nowości. Gospodarz majątku – syn Wacława Zygmunt – w 1934 roku zrobił tu nawet wielką wystawę rolniczą – dodaje regionalistka.

W czasie II wojny światowej dwór wciąż pozostawał w rękach rodziny. Dawał schronienie uchodźcom uciekającym zarówno przez bolszewikami, jak i Niemcami. W dworze przez moment stacjonował też generał Anders ze swoim sztabem, a w 1944 roku – po wkroczeniu Rosjan – na krótko został sztabem sowieckiego lotnictwa.

Z kolei władza ludowa przekształciła dwór w dom pracy twórczej dla pisarzy, potem służył jako dom kolejarza, był też wiejskim domem kultury, by w końcówce służyć – jako lokale mieszkalne – pracownikom miejscowego Państwowego Ośrodka Maszynowego i ich rodzinom.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sukces Bartosza Zmarzlika podczas Grand Prix w Mallili. Rekord Jasona Crumpa pobity!

Sukces Bartosza Zmarzlika podczas Grand Prix w Mallili. Rekord Jasona Crumpa pobity!

Wydawało się, że zaplanowane na sobotę Grand Prix Szwecji nie zostanie rozegrane. Jednak dzięki ogromnej determinacji organizatorów ze sporym opóźnieniem zawody się odbyły. I trzeba przyznać, że warto było czekać, bo emocji było sporo, a z triumfu cieszył się zawodnik Orlen Oil Motoru – Bartosz Zmarzlik.

Gianluigi Donnarumma skapitulował już w pierwszej minucie, ale Włosi szybko odpowiedzieli
film

Najszybszy gol w historii mistrzostw Europy nie pomógł Albanii. Szybka odpowiedź Włochów

Zaczęło się sensacyjnie, ale skończyło zgodnie z planem. Reprezentacja Włoch już od pierwszej minuty przegrywała ze skazywaną na pożarcie Albanią. „Azzuri” szybko odwrócili jednak wynik. Już w 16 minucie było 2:1 i takim wynikiem zakończyło się drugie sobotnie spotkanie w grupie B finałowego turnieju mistrzostw Europy.

Lewart zakończył sezon zwycięstwem w Opolu Lubelskim

Hummel IV liga: Lewart i Janowianka zakończyły sezon zwycięstwami, kolejny trener oficjalnie odchodzi

Ostatnia kolejka Hummel IV ligi była w sezonie 23/24 bardzo nietypowa. Najczęściej na koniec rozgrywek wszyscy grają o jednej porze, a tym razem jeden mecz odbył się w środę, jeden w piątek, sześć w sobotę i jeszcze na koniec Motor II Lublin zmierzy się w niedzielę z Huraganem Międzyrzec Podlaski.

Budka Suflera zaczarowała lubelską publiczność
Zdjęcia
galeria

Budka Suflera zaczarowała lubelską publiczność

Za nami pierwszy z dwóch jubileuszowych koncertów Budki Suflera „Czarodzieje i hipisi”. W sobotni wieczór zespół świętujący 50-lecie istnienia zaczarował lubelską publiczność, która w nadkomplecie wypełniła widownię Muszli Koncertowej imienia Romualda Lipki w Ogrodzie Saskim.

Tak się bawiliście w ostatni weekend w Klubie 30
foto
galeria

Tak się bawiliście w ostatni weekend w Klubie 30

Jeśli jesteście ciekawi, co się działo na parkiecie w popularnej "trzydziestce", to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Tak imprezuje Lublin!

IV Świdnik Air Festival. Było głośno, szybko i wybuchowo!
Zdjęcia/Wideo
galeria

IV Świdnik Air Festival. Było głośno, szybko i wybuchowo!

Zadarte głowy, wpatrzone w niebo i okrzyki zachwytu - takie emocje wzbudzała w widzach IV edycja Świdnik Air Festival. W sobotę, pierwszego dnia imprezy na świdnickim niebie można było zobaczyć śmietankę lotnictwa, powietrzny kunszt i nietuzinkowe umiejętności.

Vladyslav Parovinchak w sezonie 2019/2020 z Motorem Zaporoże grał nawet w Lidze Mistrzów

Kiedyś występował w Lidze Mistrzów, teraz zagra w Padwie Zamość

KPR Padwa Zamość rozpoczęła kompletowanie składu na nowy sezon. Do drużyny dołączyli na razie: Ukrainiec Vladyslav Parovinchak oraz Kuba Wleklak z KPR Autoinwest Żukowo.

Daj mi tę noc! Tak się bawi Lublin
foto
galeria

Daj mi tę noc! Tak się bawi Lublin

W weekend zaczyna się prawdziwa zabawa! Zobaczcie fotogalerię z energetycznego i pełnego życia weekendu w Berecie. I zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Alvaro Morata otworzył wynik meczu Hiszpanii z Chorwacją
film

Hiszpania rozpoczęła Euro 2024 od pewnego zwycięstwa nad Chorwacją [zobacz bramki]

Pierwszy z hitów fazy grupowej nie dostarczył spodziewanych emocji. Już do przerwy Hiszpania prowadziła z Chorwacją 3:0. Ostatecznie drużyna Luisa de la Fuente pokonała rywali właśnie trzema bramkami.

Sebastian Luterek żegna się z pierwszą drużyną Gryfa

Zwycięskie pożegnanie Sebastiana Luterka, Gryf pokonał walczącego o utrzymanie Górnika II Łęczna

W ostatniej kolejce Hummel IV ligi większość drużyn grała już o pietruszkę. Teoretycznie większą stawkę miały mieć tylko dwa spotkania: Gryf Gmina Zamość – Górnik II Łęczna i Motor II Lublin – Huragan Międzyrzec Podlaski. Skoro jednak w sobotę pierwszy mecz zakończył się wygraną zespołu Sebastiana Luterka, to wiadomo, że w strefie spadkowej na razie zostanie młoda drużyna zielono-czarnych. Na razie, bo trudno powiedzieć, jaka będzie przyszłość KS Cisowianka Drzewce.

W programie przewidziano wiele atrakcji dla najmłodszych

Światełko do Jana Pawła II. W niedzielę w lubelskich parafiach będzie można miło spędzić czas z rodziną

Parafia Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej oraz Św. Jana Pawła II przy ul. Biskupa Mariana Fulmana w Lublinie zapraszają w niedzielę na festyny rodzinne.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 na placu przy Kaplicy Trójcy Przenajświętszej  w Stróży.
Patronat Dziennika Wschodniego

Zapraszamy do Stróży. To była ważna data w historii Ziemi Kraśnickiej

W najbliższą niedzielę (16 czerwca) wójt Gminy Kraśnik Artur Domański i Gminna Biblioteka Publiczna w Stróży-Kolonii zapraszają na obchody 420. rocznicy włączenia Ziemi Kraśnickiej do Ordynacji Zamojskiej”. Atrakcji będzie co niemiara.

Weekenowy chill w Plenerze
foto
galeria

Weekenowy chill w Plenerze

Czy jesteście ciekawi jak po zmroku wyglądają imprezy w Plenerze? Zapraszamy Was do naszej fotogalerii, z której dowiecie się, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie, i jak się bawi Lublin.

Grała dwa lata w najlepszej lidze świata. Teraz będzie zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS!

Grała dwa lata w najlepszej lidze świata. Teraz będzie zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS!

Polski Cukier AZS UMCS Lublin ogłosił dzisiaj nazwisko ostatniej zagranicznej zawodniczki, która wzmocni zespół przed nowymi rozgrywkami. Lubelski klub sięgnął po niespełna 26-letnią Stellę Johnson, która ma dwuletnie doświadczenie z gry w WNBA, najlepszej koszykarskiej lidze na świecie.

Niedźwienalia za nami. Studenci PANS bawili się wspólnie z mieszkańcami

Niedźwienalia za nami. Studenci PANS bawili się wspólnie z mieszkańcami

Niedźwienalia, czyli chełmskie święto żaków ma już długą tradycję. Także i w tym roku studenci miejscowej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych zaprosili mieszkańców Chełma i okolic do wspólnej zabawy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium